PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10034787}

Dama

Damsel
5,5 13 804
oceny
5,5 10 1 13804
4,3 6
ocen krytyków
Dama
powrót do forum filmu Dama

Kompletnie nie zgadzam się z tak niskimi ocenami, mi ten film zostanie w pamięci dość długo. Kapitalny obraz, dźwięk, muzyka, operowanie kamerą, światło, charakteryzacja, powaliło mnie i nie ośmieliłam się wstawać. A poza takimi technicznymi sprawami, to fabuła jest świetna, oczywiście, że nie jest odkrywcza, nowa, szokująca, ale co z tego, czy musi być? Najważniejsze, że została świetnie poprowadzona, rzadko widywałam też filmy, w których byłby taki pomysł na królestwo jak tu, nie wdając się w szczegóły, by nie spojlerować. Millie Bobby Brown zagrała genialnie, jedyne, co w niej wkurza, to już poza filmem - chwalenie się swoimi wyczynami na planie, choć wiadomo, że miała kaskaderów. Nieładnie. Czekam na czasy, gdy w końcu kaskaderzy wyjdą z cienia i dostaną taki rozgłos, na jaki zasługują. Ale tak poza tym, to do Millie bardzo pasowało i się ogólnie popisała, nie przeszkadzała mi też "poprawność polityczna", w moim odczuciu niczego na chama tam nie wciskali.

Pavlovska_x

Pytania podzielę na sekcje.
1. Fabuła i sens.
- Jakie pytania stawia ten film?
- Co jest kwintesencją tego filmu?
- Jaki morał ma ta opowieść i w czym jest inna od tysiąca podobnych filmów o smoku i silnej kobiecie?
- czy oprócz Elodie jesteś w stanie wymienić z pamięci 3 imiona pozostałych bohaterów filmu?

2. Dźwięk i muzyka
- czy jesteś w stanie powiedzieć kto podkładał głos pod smoka bez zaglądania na filmweb czy imdb?
- czy jesteś w stanie napisać tytuł jakiegoś utworu ze ścieżki dzwiękowej?

3. Logika filmu
- jak to sie stało, ze Elodie skacząć przez pewną przepaść spadła na skarpę taką około 1,5m może 2m niżej. A potem wracała tą samą drogę w górę?
- jakim cudem korona złej królowej pod wpływem ognia stopiła się szybciej niż jej twarz?

Aspekt wizualny jest jeszcze w miarę ok, ale żeby dać temu filmowi 10/10......

axelbest

SPOILERY! Te pytania może są i słuszne, poza pkt 2, ale na ocenę końcową mają wpływ marginalny. To nie jest na pewno film 10/10, ale jest dużo lepszy niż sugerują to oceny oraz komentarze. Sam dałbym tu około 6.5, może nawet 7. Montaż, obraz, wysmakowane stroje i scenografia były bardzo na plus. Kilka razy rzucał się w oczy greenscreen, ale to mniejsza kwestia. Podobało mi się samo prowadzenie fabuły, z sielanki, poprzez niepokój do takiego elementu horrorowego w pierwszej fazie polowania smoka, gdzie wykorzystywano go oszczędnie i eksponowano głównie głos. W tym filmie jest kilka scen, które nawet jak na tak ogranego potwora, jakim jest smok, były dla mnie zaskakujące i mocne - np. podpalone stado ptaków robiło duże wrażenie. Także sam projekt smoka i i jego wizualizacja zaskoczyła mnie jakością. Z tysiącami filmów o smoku i silnej kobiecie też przesadzasz. Ciekawe było tu chociażby to, że smoczyca nie zginęła.

Pavlovska_x

Ale że 10/10? Serio? Co to jest, Powrót Króla?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones